18. 9. 2013

Je Olomoucká gastronimie mrtvá? Kdo za to může, strávník nebo podnikatel?

Cože? No dobrá, trochu přeháním, ale máme tu za poslední dobu dvě zavřené restaurace, 1. června Hotel a restaurace v ráji ukončil činnost restaurace, měsíc na to, tedy 1. července, byla "pozastavena" činnost restaurace A Basta!

V Olomouci obecně není příliš velký výběr gastronomicky vyspělých a ustálených podniků, i když některé jsem zatím neprozkoumal a to především ty, které drží cenové hladiny s předními pražskými restauranty. V neděli jít na dobrý oběd či večeři je téměř nemožné. Jednou jsem hleděl na zavřené dveře nedávno zrekonstruovaného podniku U Bakaláře (odkud posléze odešel velmi schopný provozní a od té doby doporučuji se podniku vyhnout), U kohouta zavřeno, Plan B také zavřený a mohl bych zajisté pokračovat obsáhlejším výčtem. Nakonec hladové žaludky zachránil Crack Irish Pub (Nepálská), kde byly v onu neděli po půl šesté obsazeny pouze dva stoly, ačkoliv byl Den sv. Patrika a Olomouc je údajně velmi živé a studentské město (kecy v kleci).

edit: Zdá se, že U Bakaláře zrušili polední menu. Není divu, hospoda plná smradu ze smažení, nepříjemná slečna špatně obsluhovala, jídlo stálo za starou belu. Zkrátka špatný team nová fasáda nevytrhne. Přejme jim, aby roli běžné pivnice zvládali lépe, prosperovali a platili své zaměstnance častěji, než jednou za kvartál.

Kdo za to tedy může? Podnikatelé, kteří totálně selhávají při svém řemesle (např. Restaurace Zbrojnice) nebo hosté, kteří si raději koupí pytlík fajnové polévky v prášku, přidají trošku točeňáku a "počvachtají si" pěkně doma? Často jsem svědkem přílišné konformity, možná až tuposti strávníka, který i když mu jídlo nechutnalo, tak jej pochválí nebo se vyjádří, že bylo vše v pořádku. Takový přístup (rozumějme "pokorně sežrat co nám do koryta hodí") má za důsledek snižování kvality jídla i nabízených služeb. V konečném důsledku restaurace, které se kdy alespoň trochu snažili, tak krachují a hrůzostrašné přípravny mouky a tuku prosperují z návalů takových "gurmánů".

Ještě podotknu, že ani V ráji, ani v A Bastě mne nikdy moc neuchvátili, v Ráji jsem si připadal jak u okýnka na smažák, jelikož z ventilace nad stoly v nekuřácké části krom pachu z cigaret šla i půlka kuchyně, v A Bastě jsem byl jen jednou a to na nedopečených křídlech a omluvách vrchního, že kuchař je opilý a nestíhají.

Tolik má krátká úvaha, jaké máte zkušenosti vy?

Pro inspiraci, jak se dá (má) podnikat v v pohostinství či restauratérství, navštivte v Brně tyto podniky: AVIA café restaurant, Bar, který neexistujeBistro FranzLa Bouchée, Na stojáka, Tomato fresh restaurantU Dobrého pastýře ... nebo si je očíhněte skrze recenze na Scuk.cz.

Kam zajít v Olomouci? Čtěte dřívější blogspot Mapujeme Olomouc - restaurace.

1 komentář:

  1. Zkušenost je taková, že na Den sv. Patrika jsem nikoho nemohl vytáhnout ani na pivo, teprv na jídlo. Se studentama se to má tak, že jídlo v menze, které není žádný luxus, ale je to něco teplého do žaludku i v půl 8 večer je na studenty příliš "drahé" nebo taky "hnusné". Ano, to jsou názory lidí, kteří raději se cpou éčkovými polévkami z Kaufu za 7 korun.

    OdpovědětVymazat