21. 5. 2013

Jen pro chytré hlavičky: jak si doma vyrobit zázračný džus

Dlouho jsem nepsal a kdo se těší na nějaký Vietnam, masiska či obchůdky, ještě chvilku si počká, i když už něco formuji alespoň v hlavě. 

Nedávno jsem narazil na epizodu Pekla na talíři o zázračném džusíku g3 od multilevel marketingové společnosti Nu Skin. Jelikož jsem se nechal příjemně unést a vyprovokovat, zapojil jsem se do hádající se diskuze, což je sice zábavné, ovšem velmi stupidní. Diskutující jsou převážně tvořeni ze tří skupin; v první jsou lidé s rozumem, kroutící hlavou nad hlupáky z druhé skupiny, kteří zázrakům věří a třetí skupinu zastávají maskovaní i nebojácní dealeři MLM společností, jež hájí své neetické poslání. Téma mne začalo tak bavit, že jsem se po mých víkendových příspěvcích rozhodl pro blogspot, tak trochu ve stylu idiotblogu. Předpokladem k dalšímu čtení tohoto textu je zhlédnutí epizody a buď zvědavost nebo zařazení sebe mezi druhou skupinu zdravého rozumu popírajících.


Nebudeme řešit detaily pochybných obchodních praktik, pozvání ke klinické studii na téma imunologie, ze které vzejde nabídka potravinových doplňků, snahy vystrašit a jiné, budeme řešit dva produkty, skener a g3 džus.
Skener
Respektive Pharmanex BioPhotonic Scanner S2, je zařízení, které na přiložené dlani rozpozná přítomnost karotenoidů (znáte doufám alespoň beta-karoten, neboli vitamín A), což jsou barviva organických látek, a to na základě elektromagnetické spektroskopie (konkrétně Ramanova spektroskopie). Jak jsem již zmínil dlaň, jsou to potom hodnoty, zajisté velmi přesné, snímané jen z pokožky (tedy z kůže, protože co jsem si všiml, v reklamštině pokožka znamená ženský klín). A já se tedy ptám, jak může skóre antioxidantů na mé dlani vypovídat o celkovém zdraví? Je má dlaň spolehlivým referenčním bodem? Máme to podloženo nějakou studií?

Lulie: No, skener má Nobelovu cenu, takže asi bude funkční. Mají ho onkologická centra. Neshazujte něco, o čem nic nevíte.

Milá Lulinko, Nobelovu cenu nedostávají věci, nemá ji tedy skener, nemá ji však ani Dr. Werner Gellermann. Ovšem v roce 1930 dostal C. V. Raman cenu za výzkum světelného rozptylu a tedy objev Ramanova jevu. Je to stejný nesmysl, jako kdyby si Lulie myslela, že její fotoaparát s CCD čipem dostal Nobelovu cenu. Naše Lulie ale zřejmě ví, pravděpodobně má i zkušenosti onkologickými centry, kde nakupují od Nu Skin. Podobný obhájců tohoto přístroje se v diskuzi našlo i více.


Džus
Pojďme na zázračný džus g3. Ta cena, 1.500 Kč za litr multi-vitamínového nápoje, 2.300 Kč za toto dvojbalení! Nu Skin předepisuje ráno a večer 50 ml, tedy takové dvojbalení je doplňkem na 15 dnů, měsíčně pro jednu osobu 4.600 Kč. S cenou si však někteří diskutéři také nevěděli rady, jedna taková tvrdila, že vše jsou lži a celé to stojí 850 Kč. Ovšem i kdyby, co za ty peníze prodávají?


Tyto plody a rostliny není těžké pořídit, popř. nahradit jinými (např. lykopen je obsažen v rajčatech), výtečný rakytník máme doma v několika formách, spousty tuzemského a exotického ovoce, to není problém. Co však znamenají zbylá cizí slova?

  • přírodní aroma - aha, předchozí ovoce je málo aromatické?
  • kyselina citronová - standardní ochranná a dochucovací látka
  • kyselina askorbová - neboli vitamín C, zřejmě se z koncentrátů vypařil
  • benzoát sodný (E 211- kyselina přítomná v ovoci, popř. vyrobena z toluenu
  • xanthanová guma (E 415) - zahušťovadlo, stabilizátor
  • pektin - zahušťovadlo, při zrání ovoce probíhá proměna právě onoho pektinu

Asi bych se příliš nebál to ochutnat, ovšem nemám nejmenší důvod. Právě dnes, během psaní tohoto blogspotu jsem do odšťavňovače naházel několik mrkví a jablek a v následujících dnech se mi na dlaních objeví velké množství karotenoidů.

Pokud tedy někdo má ten pocit, že mu či rodině chybí právě vitamínové zdraví, běžte si pro ovoce, snězte jej celé či jej odšťavte/vymačkejte, jezte taktéž zeleninu, jste-li normální, nezapomeňte na maso a mléčné produkty, obiloviny, zkrátka jezte vše a často. Každopádně pokud to jde, najděte si prodejnu farmářských výrobků nebo rovnou své farmáře, pokud však nelpíte na celoročním nákupu uměle vypěstovaných a vyrobených produktů nejhorších kvalit, kterými naplníte velký nákupní koš v při nedělním rodinném výletě do obchodního centra.

Takže je to jasné, čerstvé ovoce a zelenina je přeci zdroj oněch magických nápojů. To co v zimě neroste, lze často usušit, zavařit, zakvasit nebo nahradit něčím jiným. Celé antioxidační téma je obrovský hype a na závěr bych chtěl podotknout, že všeho moc škodí. Přemíra antioxidantů může mít prooxidační jevy nebo snižovat antioxidační obranný systém organismu [zdroj]. Nepřehánějte to tedy, nebuďte posedlí a nevěřte reklamě. Obzvláště televizní reklama většinou lže a prodává něco, co se samo neprodá, jelikož by to rozumný člověk nechtěl.


J.Lesyk: Nezbývá než se opakovat. Vůbec nevíš o čem tady meleš tak se nepleť do diskuse k tématu o kterém vůbec nic nevíš a kterému nerozumíš. Tyto komentáře typu hospodský stůl v devět večer tomu mnoho nepomohou. Akorát se tady ztrapňuješ před lidma, kteří vědí o čem je řeč. Tobě přijde zvláštní, že existuje technologie, která může změřit množství karotenoidů v kůži během dvou minut, ale že máš svůj telefon chytřejší než byl stolní počítač před deseti lety to ti zvláštní nepřijde? Probuď se, nebo si nejdřív sedni k webu, najdi si něco k tomu o čem chceš diskutovat a pak se tady předváděj. Hezký zbytek dne :)


... nemělo tedy smysl diskuzi číst celou, i když se zapojovali i rozumní lidé.

Žádné komentáře:

Okomentovat