8. 9. 2012

V ráji bude nuda, bo takto chutná rajské jablko!

Jako dítěti mě byla představena červená koule a říkalo se jí rajské jablko. I přes prvotní zmatení, že to není jablko = ovoce, jsem si tento plod zapsal jako šťavnatou sladkou zeleninu, která více než v 1001 pokrmech se nejlépe vychutná čerstvá a syrová. Dnes většinou slyšíme jen název rajče, což je také správně avšak pochybuji, že dnešní děti by s oným "rajským" přívlastkem měli spojenou onu nirvánu, která se při ochutnání dostavovala za starých dobrých rajčat. Osobně si tak občas rozděluji tento plod na "rajské jablko" jakožto to povedené a "rajče" je ta divná růžová věc (když už to chytlo nějakou barvu) plná vody a bez chuti.


Narazil jsem na článek "Kdy začnou rajčata zase vonět?", který mne inspiroval k tomuto blogspotu. Abych neopakoval vše o genetických mutacích a spotřebitelské touze po estetice, přečtěte si zmíněný článek a jsem zvědavý, jestli mi dáte v následujícím za pravdu. Velmi tam postrádám zdůraznění (nejen rajčecího) problému, který bych nazval jako touha spotřebitele po co NEJLEVNĚJŠÍM. Na toto téma jsem se rozohnil ve svém Manifestu proti levným potravinám, který velmi doporučuji.

Rodiče je pěstují na zahradě, žena v obrovských truhlících před okny a občas dostanu jiná, avšak také domácí rajská jablíčka. Rok od roku sleduji, že se ztrácí chuť a začínám věřit oné degeneraci či mutaci, která je tím pádem i v semenech a sazeničkách. Nastane tvrdý boj o kvalitní semena.

To není Photoshop, to jsou domácí rajská jablka! 

Rajčata v zimě nejím, protože každé malé dítě ví (pardon v minulosti vědělo), že rajčata v zimě nerostou. Když jsem kupoval, tak jsem si našel jedny konkrétní keříková rajčata, kterých jsem se po prověření držel a solil za ně nehorázné peníze.V zimě si totiž užívám nasušených rajčat, nebo ty zavařené dám do boloňské omáčky či leča. V zimě je přeci takových krásných "zimních" jídel, tak na co to hrotit s rajčaty, zmrzlinou a melounem?

Žádné komentáře:

Okomentovat