8. 9. 2012

mapujeme Olomouc: restaurace


Tenkrát po spuštění projektu Scuk jsem natěšeně očekával restaurační tipy pro Olomouc, jelikož jsem zde tou dobou znal tak tři ulice. Přišlo velké zklamání, když se jako první a také na dlouhou dobu poslední špendlík objevila Vila Primavesi. Dnes tu máme ještě Pivnici Drápal a to je vše. Takže je potřeba to napravit. Recenze psát zřejmě moc neumím, hlavně se špatně píší třeba i rok po navštívení podniku, berte to však jako mé doporučení.

Každý má jiný jazýček, někdy to však vážně stojí za údiv, např. U Huberta se často nedá zcela jíst a najdou se tací, co je to pro ně vrchol gastronomie. Co mě však udivuje, nadšení z Vila Primavesi.

V Primavesi jsem byl na několika soukromých akcích a dvakrát na poledním menu. Ani jednou mě kuchyně neohromila a pokládal jsem ji za obyčejnou, přičemž s vyšší cenou. Pro příměru např. s AVIA café (Brno), 50% kvalita pokrmů, 200% cena. U Drápala potkáte kvalitně natočenou Plzeň z tanku a ke škopku a pořádnému zamastění bříška spoustu pochutin. Myslím si, že na mapě Scuku má své zasloužené místo, z mého pohledu však žádný oheň.

Kam dál? Pojďme na to!
... a ty moje hvězdičky, je to subjektivní, neberte to zas tak moc vážně :)Steaková restaurace U Kohouta ☆☆

hovězí svíčková na grillu, uvnitř středně propečenáje mým steakovým favoritem nejen v okruhu Olomouce. Jedná se o malou nekuřáckou restauraci, kde vás primárně obsluhuje sám osobitý pan majitel. 

Jídelní lístek je ráj pro všechny masožravce a jako typickou neřest tuzemských restaurací, vtípky v jídelníčku, zde pod čarou můžeme najít jemné narážky na "pilíře české gastronomie, jako smažený sýr, katův šleh, flamendr, či kuřecí prsíčka s broskví". Než si vybereme steak, donesou nám Plzeň nebo některý z Litovelských speciálů.

pepř ...Já si však poprvé z nabídky nevybral a domluvil jsem se na čistém steaku ze svíčkové s grillovanou zeleninou a ona precizní příprava mého krmě mi způsobila závislost na tomto podniku. Ostatní měli chuť na tatarák, přáli si namíchaný a zde to funguje tak, že náš stůl dostal "přistýlku" a na onom malém stolečku nám pan majitel biftek namíchal. Poslední dobou tatarák nevyhledávám, U Kohouta a U Štěpána si ho však rád dám.

Jak jsem zmínil, pan majitel je velmi osobitý muž, zprvu jsem se ho zalekl, poté odhalil jeho maskovaný styl humoru a dnes by mi jeho společnost a obsluha rozhodně chyběla. Takže na flákotu z grillu určitě U Kohouta.


Řecká restaurace Zorba

Zorba je malá restaurace se zahrádkou uprostřed sídliště, krátce po rekonstrukci a příjemně, ač nepochopitelně prázdná.

Až sem zamíříte, nesmíte vynechat kuřecí citronovou polévku, a řadu předkrmů. Zřejmě je to lepší cesta, než hlavní chody (stejně jak jsem kdysi četl o jedné řecké v Brně). Ač této kuchyni příliš nerozumím, vše bylo naprosto bezchybné, čerstvé a voňavé. Jediným zklamáním byl gyros, jelikož byl zhotoven na pánvi a byl velmi suchý.Možná bych někde našel i uschovanou účtenku a doplním info. Restaurace nám onoho sobotního dne nabídla dostatek soukromí, jelikož byla téměř prázdná, vzhledem k prostorám by mi plné obsazení zřejmě velmi vadilo. Obsluha příjemná, slečna tam však působila krátce, doufám, že se nezkazila.~


Restaurace a penzion U Anděla ☆☆

Nedávno mě poprvé přivítala restaurace U Anděla v malebném centru města a přes mé očekávání malých prostor jsem vešel do krásné a rozlehlé restaurace s výhledem do parku. Je totiž na okraji oněch "hradeb" či "výpadu", zkrátka kochat se můžete pěkně shůry.

Nabídka jídel je bohatá, vybrat si však nečiní problém. Pokud nepořádáte prvotní test, jako to dělám já dobrým hovězím steakem s grilovanou nebo čerstvou zeleninou, můžete si mimo jiné vybrat i z denní nabídky, což toho dne byl šťavnatý hovězí pupek (za studena) se zeleninovým salátem a vhodně trefenou zálivkou.

Pivo prvotřídní, dezerty k užrání, snad jen jedna věc, turek. Jeden z nás, jakožto skalní příznivec turecké kávy připravované v džezvě, musel tento produkt negativně ohodnotit. Personál však kritiku přijal naprosto profesionálně, s omluvou, že jejich pressomašina zřejmě není vhodná na výrobu takové kávy. Co víme, třeba si nějakou tu džezvu pořídí.

Definitivně podnik, který budu navštěvovat.

~

Hotel a restaurant V ráji

Ke dni 1.6. 2013 restaurant ukončil svou činnost.
Čtěte více v blogspotu Je Olomoucká gastronimie mrtvá? Kdo za to může, strávník nebo podnikatel?


Vyhlášená restaurace V ráji, oblíbené místo pro firemní akce a poklidné večeře. Mají solidní hamburger, ale celkově mne restaurace už moc nefascinuje. Sice jsou prostory "stavebně odděleny na nekuřácké a kuřácké sekce", ovšem vzduchotechnikou propojené snad i s kuchyní. Samotná kuchyně tvoří dobré jídlo, nic převratného, avšak po odchodu z restaurace si vždy připadám jako kvalitně fritovaná brambora z nonstopu, jež se marinovala v popelníku. Protože takto smrdím. Další palec dolu mají za své piccolo, už si opravdu musím nechat natisknout vizitky od piccoloneexistuje.cz. A to kávu vlastně ani nepiji.

~

Svatováclavský pivovar 

VZK ne, vyzvracet no problemo... 
Pivnice, pivovar a pivní lázně v jednom? Svatováclavský pivovar je pivařský sen! Nekuřácké prostory ve stylu Rakouské restaurace, zahrádka, několik druhů vlastních piv, které opravdu chutnají a dobré jídlo. Od poledních menu po hotovky a grilly vaří velmi kvalitně a za lidové ceny. Přes poledne tu však pokulhává rychlost a obsluze bych často mohl něco málo vyčíst. Nenechte se však odradit a určitě na pivo zajděte, je to opravdu příjemné místo, jen bych ocenil delší provoz kuchyně a o hodninu pozdější nedělní zavíračku.

Žádné komentáře:

Okomentovat